בטיחות תחילה! במפעל האלומיניום של אקסטל

ראיון עם שומר סף הבטיחות – רן חזות מנהל איכות, בטיחות ואיכות הסביבה

 

בתעשיית המתכות, שמירה על כללי בטיחות היא לא רק חובה רגולטורית, אלא גם אחריות מוסרית כלפי כל עובד ועובדת במפעל. כדי ללמוד על נוסחת הבטיחות שמוכיחה את עצמה, פעם אחר פעם, שוחחתי עם רן חזות – מנהל איכות, בטיחות ואיכות סביבה – על הצעדים שהמפעל נוקט להבטחת סביבת עבודה מוגנת ביותר גם כשמכונות 'מסוכנות' פועלות 24/7.

"מבחינת אקסטל בטיחות העובדים היא התחום החשוב ביותר במפעל," חזות אומר בתחילת הריאיון ומוסיף "אנחנו פועלים על פי התקן הבינלאומי ISO 45001 שמספק נהלי עבודה מפורטים ומדויקים לשמירה על בטיחות העובדים. בו בזמן אנחנו מבינים שהשגרה היא האויב מספר אחד של הבטיחות, ולכן אנחנו מוודאים שהנושא תמיד יהיה על סדר היום."

המודעות לבטיחות מתחילה כבר מהיום הראשון של העובד החדש במפעל. "ההדרכה הראשונה בנושא הבטיחות נמשכת למעלה משעה, ויורדת לפרטי פרטים של כל אמצעי הבטיחות שעליו לנקוט – החל מהדרכה מותאמת לתפקיד ועד ללבוש ולציוד ההגנה הנדרש כגון: קסדות, מעילי 'מכבי אש' עמידים באש, משקפי מגן ואטמי אוזניים. חזות ממשיך ומפרט "בסיום ההדרכה העובד עובר הכשרה ספציפית המותאמת לתפקיד שלו ולמכונת הייצור שעליה הוא יעבוד."

אקסטל מקפידה על ביקורות קבועות של מכבי האש, לצד תרגילים תקופתיים המדמים רעידת אדמה, שריפה שפורצת במפעל וכדומה… ובאופן אישי חזות מעודד ערנות אצל עובדיו. "אנחנו מעודדים את העובדים לדווח על כל חשש, ויש לנו נוהל שנקרא 'סקר סיכונים' – חילקנו את המפעל למתחמי עבודה ובכל מתחם אנחנו בודקים מהם הסיכונים הספציפיים לאותו מתחם וכיצד אפשר להוריד אותם לאפס. במקביל אנחנו מקפידים על הדרכות תקופתיות לפי מחלקות, וביום הבטיחות השנתי אנחנו עוצרים את פס הייצור והעובדים עוברים בין 'תחנות' שונות הקשורות לבטיחות ולתחקירי תאונות קודמות."

המפעל מעניק פרסים והטבות לעובדים שמקפידים על בטיחות, אך גם מזהיר ומטיל קנסות על מפרי הנהלים. "אנחנו עובדים מעל ומעבר לדרישות החוק המחייבות למגן את מכונות הייצור, כך שגם העובד ה"רשלן" ביותר לא יפגע מהמכונה. אנחנו מקפידים לרכוש את המכונות המתקדמות ביותר גם מבחינה בטיחותית, ואם יש מכונה וותיקה יותר, אנחנו נשקיע בזמן וכסף כדי להתקין עליה אמצעי הגנה, כך שהחלקים המסוכנים, כמו למשל מסור מסתובב, לא יהיו חשופים."

וכן, ממש כמו בחיל האוויר אקסטל מנהלים תחקיר בטיחות מלא במקרה של תאונה "יש השגחה 24/7 ויש גם מצלמות בכל תחנת עבודה, כך שאם חלילה מתרחשת תאונה אנחנו בודקים את הצילומים ובמקביל מתחקרים את העובדים ואת מנהל המחלקה. חשוב לנו להסיק מסקנות קונקרטיות כדי שנוכל להשתפר להבא."

חזות מקפיד לעבור קורסים בלתי פוסקים בתחום הבטיחות. במקום לשבת במשרדו, הוא צועד לאורך ולרוחב המפעל ששטחו 85,000 מ"ר ובו עובדים יותר מ-300 עובדים ואת כל זה הוא עושה כדי "שכל עובד יחזור הביתה בשלום."

למידע מקצועי ורישום לניוזלטר

להצטרפות למועדון הלקוחות של extal בו תזכו להיות הראשונים להתעדכן בחידושים, באירועים ובתכנים המקצועיים של wicona ו extal מלאו פרטים: