אלומיניום, האוסקר של חומרי הבנייה

אם הייתה תחרות אוסקר של חומרי בנייה, אין ספק שהאלומיניום היה זוכה במקום מכובד ואפילו במקום הראשון. שלושת התכונות הייחודיות של האלומיניום: חוזק, קלות משקל וגמישות – מאפשרות לאדריכלים להעז בתכנונים מורכבים וחדשניים של גורדי שחקים ומגדלי משרדים. הקונסטרוקציה הקלה של האלומיניום מעניקה חופש תכנוני, שפעם אחר פעם שובר את תקרת הזכוכית ההנדסית, ליצירת חזיתות מבנה בעלות צורות גיאומטריות מרשימות.

בנוסף, האלומיניום הוא חומר בר קיימא שחוסך משאבים יקרים ומצמצם משמעותית פליטות פחמן. אפשר בהחלט לומר שבזכות האלומיניום, הפכו גורדי השחקים לא רק לתצוגה מרהיבה של יכולות הנדסיות, אלא גם לסמל של קיימות עירונית ומחויבות לעתיד ירוק יותר.

משה שמש, מנהל מכירות בתחום יצרני אלומיניום, מספר על פרויקטי האלומיניום האחרונים שבהם חברת אקסטל הייתה שותפה.

פרויקט Beyond בגבעתיים (ביצוע מעטפת המבנה ע"י קבוצת אלומיניום קונסטרקשיין), משתרע על שטח של 300,000 מ"ר והוא יכלול שני מגדלי מגורים ומשרדים, לצד מרכז ספורט, פארק עילי ומתחמי מסחר ופנאי. "הפרויקט תוכנן כך שהכול, אבל הכול, נמצא בקרבת הדיירים והעובדים – מתחמי בילוי, חנויות ומשטחים ייעודיים לפעילות גופנית." מסביר שמש ומרחיב "ברחבי כל המתחם יהיו גגות ירוקים ובמתחמי המשרדים יותקנו מערכות שמעודדות יעילות וחיסכון באנרגיה, לצד שפע של תאורה טבעית ואוויר נקי. בכל המערכות האלו – גם במעטפת וגם בחללים עצמם – נעשה שימוש בתשתיות אלומיניום אשר בשילוב החומרים הנכונים הן בין השאר סופגות רעשים ושומרות על הבידוד התרמי לנוחות הדיירים והעובדים."

משרד האדריכלים יסקי מור סיוון, מנצח על פרויקט מרשים נוסף – אינפיניטי פארק רעננה (בביצוע החברות ריט 1 ו-ס.ע.ן זהב). "מדובר במתחם חדשני שכולו היי-טק. שלושת המבנים שבפרויקט ישתרעו על כ-150,000 מ"ר." אומר שמש "קמפוס אמדוקס האייקוני, הנמצא במתחם יעבור שיפוץ מסיבי ויהפוך לבניין משוכלל ביותר. 10,000 מ"ר, מתוך ה-55 דונם ישמשו למסחר, פנאי וכושר. בנוסף יוקם במתחם מלון עסקים, מיני־אמפי, ופארק אורבני בסמוך לתחנת הרכבת. בזכות הגמישות של האלומיניום והחיבור הנפלא שלו לזכוכית, החזיתות של המתחם יהיו מרשימות ביותר."

במצעד האוסקר של האלומיניום נמצא גם פרויקט Landmark – הצמוד למתחם שרונה – בתכנון ישר אדריכלים. (יזמים מליסרון ואפריקה יראל.) "מדובר בשני מגדלים מפוארים – המגדל הראשון יכלול 2 קומות מסחר שמעליהן 39 קומות משרדים. גם המגדל השני יתנשא מעל 2 קומות מסחר והוא יכלול 30 קומות תעסוקה, ומעליהן 11 קומות מגורים… ובתל אביב אי אפשר בלי חניון תת קרקעי, שהפעם מתוכנן ל-6 קומות וכ-2,000 מקומות חנייה." שמש מספר על תפקיד תשתיות האלומיניום במעטפת המבנה "קירות המסך שעשויים מאלומיניום וזכוכית מאפשרים תצפית מושלמת לנוף האורבני, ואילו הזכוכית הכפולה שומרת על בידוד טרמי גם כשהטמפרטורות גבוהות במיוחד. מערכות שאיבת אוויר מתוחכמות, מאפשרות הזרמת אוויר צלול פנימה, לצד יעילות אנרגטית גבוהה."

בלב מרכז העסקים המתפתח של פתח תקווה, יבנה פרויקט גלובל טאוורס בתכנון משרד אדריכלים יסקי, מור, סיון (בביצוע שפר אלומיניום). "אני מאמין שהפרויקט הזה יהיה נקודת ציון משמעותית בשינוי אופייה המסחרי של פתח תקווה." שמש מציין. "תאורת לילה ייחודית תדגיש את מראה השבשבות המרתק של 2 המגדלים. במתחם תהיה קומת מסחר הכוללת בתי קפה ומסעדות, אולם כנסים ומרפאות. העובדים במקום והמבקרים ייהנו מבריכות שיקוף, ספסלים וצמחייה פורחת. בזכות הפיתוח הגיאומטרי בקווים אלכסוניים, מעטפת קיר חכמה שמרסנת קרינה, ומערכת הצללה חדשנית – החללים הפנימיים יהיו 'בריאים' עבור המשתמשים בו ויעילים מבחינה אנרגטית."

ואחרון אחרון חביב, לפחות לתחרות האוסקר הזו, הוא פרויקט AZRIELI TOWN (בביצוע אלום עשת) – מגדל מגורים ובו 51 קומות עם דירות מעוצבות להשכרה, כולל: מרפסות המשקיפות לים, לובי כניסה מפואר, חניון מקורה ושלל שירותים חדשניים. "בפרויקט הזה של קבוצת עזריאלי, חזיתות המגדל מחופות בקירות מסך בזיגוג בגובה מלוא הקומה, אלמנט שמעניק למגדל מראה הומוגני מרשים. לצד המראה המרהיב, גם בפרויקט הזה מעטפת המבנה מעניקה בידוד אקוסטי ותרמי מעולה."

"אני מאמין שקו הרקיע של ישראל כולה, הולך להתחדש בהרבה פרויקטים מרשימים, כדוגמת הפרויקטים האלו שהביצוע שלהן התאפשר הודות ליצירתיות של האדריכלים ולתכונות המדהימות של האלומיניום." מסכם שמש.

למידע מקצועי ורישום לניוזלטר

להצטרפות למועדון הלקוחות של extal בו תזכו להיות הראשונים להתעדכן בחידושים, באירועים ובתכנים המקצועיים של wicona ו extal מלאו פרטים: